HASHIMOTO CHOROBA AUTOIMMUNOLOGICZNA

HASHIMOTO. Nazwa tej choroby pochodzi od nazwiska japońskiego chirurga dr Hakaru Hashimoto, który zajmował się problemami tarczycy. Choroba została pierwszy raz pierwszy opisana w 1912 roku.

Hashimoto, to przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. W warunkach kiedy nasz układ immunologiczny działa prawidłowo, chroni on organizm przed zakażeniami. W tym przypadku z nieznanego powodu  w wyniku nieprawidłowego pobudzenia układu immunologicznego dochodzi do powstawania przeciwciał przeciwko własnej tarczycy. Czyli układ immunologiczny rozpoznaje białka tarczycowe jako wrogie i niszczy je, w wyniku czego produkuje ona coraz mniej hormonów (tyroksyny – T4 i trijodotyroniny – T3).

Jest to tzw. przewlekłe niebolesne zapalenie tarczycy, charakteryzujące się wolem tarczycy, czyli naciekiem limfocytarnym miąższu gruczołu tarczowego, co prowadzi do jego niedoczynności, a w konsekwencji zaburzeń funkcjonowania całego organizmu.  Ponieważ to tarczyca  jest jednym z tych gruczołów, którego praca wpływa dosłownie na cały organizm. Kiedy szwankuje tarczyca, widać to wszędzie. Żaden organ nie pozostaje wolny od wpływu zaburzeń jej pracy. Długotrwały proces chorobowy może prowadzić do zaniku narządu. Schorzenie przez pewien czas może przebiegać bezobjawowo z zachowaniem prawidłowych stężeń hormonów. Symptomy, jeśli już się pojawią, nie są charakterystyczne i często chory nie przypuszcza, że ma poważny problem zdrowotny. Dzieje się tak w około 25% przypadków w momencie rozpoznania choroby Hashimoto.

Choroba ma przebieg przewlekły, a zmiany są, niestety, nieodwracalne.
Chorzy na niedoczynność tarczycy mogą odczuwać stale chłód, osłabienie, zmęczenie, bóle mięśni, spowolnienie fizyczne i psychiczne.
Może występować stan obniżonego nastroju, jawna depresja, choroba afektywna- dwubiegunowa, zaburzenie koncentracji, nerwowość, rozdrażnienie, bezsenność oraz tachykardia. Mogą pojawić się obrzęki, zwłaszcza twarzy, a szczególnie powiek. (obrzęk śluzakowaty). Skóra jest sucha i szorstka, wypadają włosy. Przybieranie na wadze, wręcz otyłość często towarzyszy niedoczynności tarczycy.
Występują dokuczliwe zaparcia, zatrzymywanie wody w tkankach, nadmierna potliwość. Krwawienia miesięczne stają się zbyt obfite. W przebiegu choroby może dochodzić do hipercholesterolemii z podwyższeniem LDL, frakcji cholesterolu.

Podsumowując Hashimoto to choroba, której przyczyną pośrednią jest źle działający układ immunologiczny a skutkiem tego jest źle działająca tarczyca.Jak zadbać o układ immunologiczny i dlaczego jest taki ważny dla Nas już niedługo.

Dokładnie o te chorobie napisałam w książce ,,Hashimoto. Droga do uzdrowienia siebie”.

Tu można kupićhttps://www.aapnaya.pl/produkt/hashimoto-droga-do-uzdrowienia-siebie/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *