ZUPA Z POKRZYW

Od dziecka bałam się pokrzyw. Parzą skórę, boli i swędzi. Zawsze dziwiłam się dziadkowi, który rwał je młode i mocno uderzał się po kolanach mówiąc, że to dobre na reumatyzm. Teraz już nie uciekam przed pokrzywami, wręcz przeciwnie na wiosnę wypatruję, kiedy pojawią się na łące. Teraz już wiem jakim są darem  dla nas.

Ta niepozorna roślina ma wiele makro-mikroelementów, witamin, antyoksydantów. Bardzo cenne jest w niej żelazo, witaminy A, B, C i K.        Jej liście zawierają bardzo dużo chlorofilu, który korzystnie wpływa na produkcję krwinek czerwonych, chroniąc nas przed anemią. Ma też właściwości moczopędne, które zapobiegają zatrzymywaniu się wody w organizmie co dla osób z Hashimoto jest częstą dolegliwością.

Napary z pokrzyw pomagają usuwać złogi kwasu moczowego, oczyszczają też układ pokarmowy ze złogów żółciowych poprawiając pracę wątroby, żołądka, trzustki. Warto ją pić  przy spadku odporności. Zawiera ona substancje stymulujące nasz układ immunologiczny, mobilizując go do zwiększonej produkcji przeciwciał.

Nieoceniona jest dla naszych włosów. Dba o ich dobrą kondycję. Przeciwdziała  wypadaniom i wzmacnia ich cebulki, zmniejsza przetłuszczanie, walczy z łupieżem. To naprawdę super roślina, która wspaniale może nam pomóc w walce z tak częstym wypadaniem włosów przy Hashimoto. Jemy ją  na surowo jako dodatek do surówek, pijemy w postaci soków lub naparów. Ja uwielbiam ją jako bohaterkę przepysznej zupy, gotowanej na przednówku jako samo dobro po zimie.

Podaje przepis

Produkty:

  • 3 garście  świeżo zerwanej pokrzywy
  • 1 duża cebula
  • 3-4 średniej wielkości ziemniaki
  • 2 marchewki
  • 1 pietruszka
  • 4-5 ząbki czosnku
  • 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
  • 2 łyżki masła klarowanego
  • sól morska
  • świeżo mielony czarny pieprz
  • dużo posiekanej natki pietruszki i kolendry

Posiekaj cebulę, czosnek. Pokrój ziemniaki i marchewkę. Sparz pokrzywę (dzięki temu nie będzie parzyć) poszatkuj ją. Rozpuść mało klarowane, dodaj posiekaną cebulę i czosnek, lekko przesmaż. Następnie dodaj ziemniaki i marchewkę i jeszcze chwilkę razem wszystko przesmaż. Całość zalej wrzącą wodą. Dodaj sól, gałkę muszkatołową oraz świeżo mielony czarny pieprz i gotuj na wolnym ogniu przez 10 minut. Następnie dodaj posiekaną pokrzywę i kolendrę gotuj na małym ogniu, pod przykryciem, przez następne 10-15 minut.

Taka zupa i kromka gryczanego chleba pychota 🙂

  1. Chyba to Twój przepis na zupę z pokrzywy znalazłam w zeszłym roku. Jest przepyszna, wielu się ze mnie śmiało że gotuje taką zupę, ale nie wiedzą co tracą. Dzięki

    1. Dzień dobry, Jeżeli chodzi o gotowanie zupy z pokrzyw, to można pokrzywę sparzyć, ale nie jest to konieczne. Ja w swoim przepisie podaję, aby ją sparzyć, bo dzięki temu kiedy ją kroimy nie musimy obawiać się że nasze ręce ucierpią. Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *