BEZGLUTENOWE PIEROGI Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI. MNIAM :)

BEZGLUTENOWE PIEROGI Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI.

Coraz bardziej otacza mnie atmosfera nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Na stole wieniec adwentowy, a w kuchni pomalutku  półki zapełniają się  produktami potrzebnymi na kolację wigilijną i święta. Rodzynki, żurawina, orzechy, migdały, kokos, daktyle, cynamon, kardamon, imbir, goździki, wanilia… same dobroci, które można kupić wcześniej. W spiżarce przygotowane suszone grzyby, zioła, konfitury, suszone owoce.

 BEZGLUTENOWE PIEROGI Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI

Dzisiaj postanowiłam uruchomić już kuchnię świątecznie i zrobiłam pierogi z kapustą i grzybami (u mnie dzisiaj to pieczarki). Można je spokojnie zrobić wczesnej i zamrozić. W Wigilię gotujemy tylko w dużym garnku  wodę z solą i takie pierogi zamrożone wrzucamy na gotującą się wodę. Gotujemy około 3-5 minut, aż wypłyną na powierzchnię.

Oczywiście część musiałam ugotować od razu, aby domownicy mogli choć troszeczkę spróbować.

Myślę, że przepis na pierogi bezglutenowe z kapustą i grzybami może Wam się przydać.

Składniki:

Farsz

25 dag kapusty kiszonej

25 dag pieczarek(oczywiście mogą być inne grzyby)

1 cebula

1 1/2 łyżka masła klarowanego

sól, pieprz do smaku

duża szczypta tymianku, majeranku jeżeli lubisz można dodać 1/2 łyżeczki kuminu

Kapustę kiszoną  przełóż  na sito. Przepłucz zimną wodą i jeszcze raz dobrze odcedź (ja wyciskam ją w rękach, aby wody było jak najmniej). W garnku roztop 1/2 łyżki masła klarowanego. Odciśniętą kapustę pokrój na małe kawałki i włóż do garnka. Przemieszaj z masłem i zalej niewielką ilością wrzącej wody (tak by woda nie przykrywała kapusty). Gotuj około 30 min. Kapusta ma być chrupka, a nie rozgotowana.

Pieczarki opłucz i pokrój na drobną kostkę. Cebulę obierz i pokrój  drobno.

Na patelni rozgrzej łyżkę masła klarowanego. Dodaj pokrojoną w kostkę cebulę, podsmaż ją troszeczkę. Dodaj pokrojone drobno pieczarki. Wszystko smaż do miękkości.  Dodaj tymianek, majeranek. Pod koniec smażenia dodaj ugotowaną kapustę i smaż jeszcze przez chwilę. Dopraw solą i pieprzem.

Gotowy farsz odstaw do wystygnięcia.

A teraz ciasto na pierogi.

To nie lada wyzwanie,  ale na pewno uda się wspaniale. Z tej ilości składników wychodzi około 15 dużych pierogów. Ja robię ciasto do pierogów dwa lub nawet trzy razy, ponieważ musi być ciepłe jak je rozwałkowujemy i lepimy.

Składniki:

100 g czyli około 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej

200 g czyli około 1 szklanka mąki gryczanej

2 płaskie łyżki babki jajowatej

3 łyżki oliwy z oliwek lub olej ryżowy

około 250ml  gorącej wody( zalewać mąkę zaraz po zagotowaniu wody)

1 łyżeczka soli

Wykonanie:

Mąki przesiej wraz z babką jajowatą i  solą do miski. Dodaj oliwę z oliwek. Zamieszaj. Powoli dolewaj  wrzącą wodę, cały czas mieszając łyżką, a potem zagniataj dłońmi. Tutaj przydadzą się rękawiczki, ponieważ ciasto jest bardzo gorące. Powinno ładnie się  wiązać ze sobą. To ciasto potrzebuje cierpliwości i miłości. Gotowe ciasto podziel  na 4 części.

Uwaga ! Pozostałe części przykrywam ściereczką, aby nie wyschło i było ciepłe.

Każdą część jeszcze raz zagnieć  osobno na stolnicy oprószonej mąką gryczana i rozwałkowuj nie bardzo cienko. Z ciasta za pomocą szklanki wytnij  krążki  i nakładaj na nie farsz po czym zlep brzegi.

Tu uwaga ciasto jest delikatne, więc farszu dajemy niewiele i lepienie zaczynamy od środka pieroga. Ulepione pierogi odkładam na ściereczkę i przykrywam aby ne wyschły.

W międzyczasie zagotuj wodę w dużym garnku. Osól ją, a następnie delikatnie wrzuć pierogi. Gotuj maksymalnie 5 minut  (zamrożone trochę dłużej), aż wypłyną na wierzch.

Podawaj z roztopionym masłem klarowanym bądź oliwą z oliwek i posiekaną pietruszką.

Smacznego 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *