MIŁOŚĆ A TY?

Dzisiaj dzień zakochanych,dzień miłości.

Jedni go świętują , drudzy nie. Ten dzień podszyty jest słowami miłości.

Miłość określona jako największa energia w wszechświecie.

Ale czym jest miłość?

Wielu ludzi twierdzi, że jest ona uczuciem i tak naprawdę trudno ją wprost zdefiniować . Lecz skoro nie potrafimy jej zdefiniować to skąd wiemy czy jesteśmy kochani i czy my kochamy?

Bo może nie powinno się miłości definiować jako uczucie. Uczucia nie można nakazać i z niego rozliczać. A my często jednak rozliczamy innych z ich miłości (on minie nie kocha, ona mnie nie kocha).

Może powinniśmy zadać inne pytanie nie czym miłość jest, ale jak się ona przejawia?

Szukając różnych definicji miłości wielu opiera się na przykładach z Biblii. Tam znajdujemy trzy słowa oznaczające miłość: eros, filein i agape. Eros to miłość dana przez Boga małżonkom, Filein to miłość przyjacielska dla najbliższych, przyjaciół dla tych którym ufamy. Agape to tak zwana miłość wszechogarniająca , właściwa. Tą miłością powinniśmy kochać wszystkich ludzi na ziemi.

Partnerów, dzieci, rodzinę, przyjaciół, znajomych, nieprzyjaciół…..

Agape jest fundamentem miłości i jeżeli jej zabraknie to żadna z innych nie istnieje, a jej definicja zawarta w tekstach Biblii mówi, że Agape to miłość, która żyw i i pielęgnuje drugą osobę z taką determinacją, z jaką troszczymy się o własne ciało.( Ef 5:28-33)

Ale co oznacza dla nas samych troska o siebie, o swoje ciało?

Czy kochamy siebie? I nie chodzi tu o egoizm.

Kochając siebie powinniśmy troszczyć się i pielęgnować w trzech fundamentalnych aspektach. W rozwoju intelektualnym –nasz umysł, rozwoju fizycznym- nasze ciało, rozwoju duchowym- nasza dusza.

I jeśli naprawdę kochamy drugą osobę, będziemy się o nią troszczyć i pielęgnować w tych dziedzinach: intelektualnej, fizycznej, duchowej.

A jeśli ktoś mówi, że nas kocha, musi to udowodnić.
Jak?

Właśnie troszcząc się o nas tak, jak troszczy się o samego siebie i swoje ciało w tych wszystkich dziedzinach! Będzie o nas dbał, o nasz rozwój w zdobywaniu wiedzy , o nasze ciało, emocje, wzrost duchowy. Będzie ochraniał przed wszystkim co może nam przeszkodzić w naszej drodze wzrostu, dojrzewania i owocowania. Oczekujmy tego od Tych, którzy mówią, że nas kochają, ale żądajmy tego samego od siebie. Zadbajmy o miłość do siebie. Zatrzymajmy się i popatrzmy jak żywimy i dbamy o swój umysł, ciało i duszę.

Kochani jak widać miłość można zdefiniować .

Ta definicja mówi nam, że musimy po pierwsze obdarzyć siebie miłością aby móc kochać innych.

Dużo miłości wam życzę❤❤❤

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *