SMAK WAKACJI – OLIWA Z OLIWEK. JAKIE MA DLA NAS DARY?

SMAK WAKACJI – OLIWA Z OLIWEK. JAKIE MA DLA NAS DARY?

Smak wakacji. Pisałam wam o jednym z zatrzymanych smaków moich tegorocznych wakacji smaku słonej wody morskiej tutaj…

Dziś drugi ze smaków, smak oliwy z oliwek. Codziennie dane mi było spacerować wśród gajów oliwnych. Przyglądałam się nim z fascynacją. Jak te na pozór kruche małe drzewka silnie wrastają w tak nieprzychylną  im kamienistą, suchą  glebę. Jak mocno osadzają się w niej i z drobnymi rozłożystymi gałązkami oliwnymi  tworzą piękne ogrody. A na nich oliwki o charakterystycznej  zielonej  barwie – pełne energii  słońca i zapachu turkusowego morza.

W Chorwacji tradycje uprawy drzewa oliwnego zakorzenione były przez Greków w IV wieku przed Chrystusem. Najzdrowsza jest oczywiście oliwa z pierwszego tłoczenia (djevicansko maslinovo ulje) domowej produkcji. Przez długie lata oliwa pochodząca z wybrzeża dalmatyńskiego, a zwłaszcza z jego południowej części uważana była za najlepszą.

Mamy, różne oliwy z oliwek i trzeba dokonywać odpowiednich wyborów przy jej zakupie.

Oczywiście najwyższej jakości oliwa to ta tłoczona na zimno, w czasie nie dłuższym niż 24 h od jej zbioru. Oliwa Extra Virgin. Nazwa ta informuje nas, że nie jest ona po wytłoczeniu w jakikolwiek sposób modyfikowana, poddawana procesom fizycznym czy chemicznym. To produkt w 100% naturalny. Jest ona niefiltrowana i dlatego można zaobserwować jej zmętnienie. Proces produkcji, któremu poddane są oliwki zapewnia zachowanie najlepszych cech żywieniowych, zapewnia niską kwasowość, nie większą niż 0.8% i przede wszystkim zostają zachowane przeciwutleniacze. Oliwy Extra Virgin nie należy używać do długiego smażenia w wysokiej temperaturze ze względu na owe przeciwutleniacze i niski punkt dymienia (temperaturę przy której powstają niebezpieczne związki).

Oliwa z oliwek znajduje zastosowanie przede wszystkim w kuchni, ale działa też dobroczynnie na nasze zdrowie i znajduje zastosowanie w kosmetyce.

Dzięki wysokiemu stężeniu jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E oraz związków fenolowych oliwa wykazuje wyjątkowe właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Kwasy jednonienasycone chronią organizm przed rozwojem chorób układu krążenia, w tym choroby wieńcowej oraz miażdżycy. Ponadto wykazuje działanie przeciwzapalne, dlatego poleca się podawanie oliwy z oliwek osobom przewlekle chorym (choroba Alzheimera, cukrzyca, Hashimoto, stwardnienie rozsiane, toczeń). Wypijanie 2 łyżek oliwy z oliwek przed snem na pewno pomoże osobą cierpiącym na zaparcia. Oliwa z oliwek ma charakterystyczny smak. Dla mnie to smak wakacji przepełnionych słońcem, pełnych  wspaniałych wspomnień czasu spędzonego z rodziną, przyjaciółmi. Potraw do których tak często dodawana jest w Dalmacji właśnie oliwa z oliwek.

Można ją spożywać na surowo, jako dodatek do sałatek, surówek, oraz do przygotowywania sosu vinegrette. Często używa się jej  zamiast masła do nasączania pieczywa.

To moja ulubiona odsłona oliwy z oliwek do, której dodaję czosnek, zieloną pietruszkę, szczyptę soli himalajskiej.

Przepis:

Składniki:

4 łyżki oliwy z oliwek

3 ząbki czosnku

2 łyżki posiekanej pietruszki

Szczypta soli himalajskiej

Sposób przygotowania:

Ząbki czosnku obierz, przeciśnij przez praskę, bądź pokrój drobniutko. Do miseczki wlej oliwę, dodaj czosnek, pietruszkę, szczyptę soli do smaku i gotowe 🙂

Jako, że nie mogę jeść każdego chleba w podróż zabieram zawsze pieczone przez siebie: chlebek joginów przepis uzyskany dzięki książce Agnieszki Maciąg ,,Smak Miłości” a podany  tutaj… i chlebek gryczany przepis tutaj…

Oliwa z oliwek Extra Virgin jest wielkim bogactwem i nie może jej zabraknąć w zdrowej diecie.

Oprócz tych wspaniałych właściwości zdrowotnych posiada ona również duże zastosowanie w kosmetyce.

Mając  lekką konsystencję, może być stosowana jako naturalny olejek do ciała. Dużo z nas cierpi na suchą skórę, egzemy, atopowe zapalenie skóry, łuszczycę to jedne z objawów choroby Hashimoto – oliwa z oliwek  może być dla Nas nawilżającym balsamem. Wcieramy surową oliwę w ciało, dzięki czemu wygląda ona zdrowo i promiennie, a witaminy, które wnikają bezpośrednio przez skórę wspaniale ją odżywiają.

Oliwa z oliwek może służyć także do zabiegu regenerującego  naszych włosów, z którymi również często mamy problemy. Maseczkę nakładamy  przed umyciem głowy.

Mój ulubiony  przepis na maseczkę do włosów: 4 łyżeczki oliwy, sok z połówki cytryny i łyżeczka miodu. Przepis ten nadaje się do jasnych włosów ponieważ cytryna jest najbardziej znanym naturalnym rozjaśniaczem. Dodatkowo miód regeneruje często suche i zniszczone włosy. Po nałożeniu oliwy należy nałożyć foliowy czepek i zawinąć ogrzanym ręcznikiem. Taki oliwkowy kompres trzymamy minimum 30 minut. Po czym zmywamy maseczkę wybierając delikatny szampon, który nie zawiera syntetycznego detergentu SLS.

Mamy tak wiele dobroczynnych zastosowań oliwy z oliwek, że nie dziwi  jej często podawana druga nazwa „płynne złoto”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *