JOD A HASHIMOTO

JOD A HASHIMOTO

O jodzie pisałam w swojej książce Hashimoto. Droga do uzdrowienia siebie.

Dzisiaj małe przypomnienie. Jod jest bardzo ważnym pierwiastkiem. Jest on niezbędny do syntezy hormonów tarczycy. Jego brak skutkuje obniżeniem hormonów tarczycowych T4 i T3 a wzrostem stężenia TSH. Jest on potrzeby, aby w ogóle hormony tarczycy powstały.

Występuje w wodzie, glebie i w powietrzu.

Ale my Jod dostarczamy przede wszystkim przez dietę. Na pierwszym miejscu są:

 RYBY, OWOCE MORZA, SKORUPIAKI – tu zazwyczaj pojawiają się pytania o zanieczyszczenia oceanów, metale ciężkie, pestycydy, ale na szczęście jod jest chelatatorem metali ciężkich. I nie ich obecność powinna nas niepokoić, tylko nieobecność antyoksydantów w naszym organizmie, właśnie  takich jak jod. Sporządzono badania, które dały odpowiedź, który organizm najprężniej usuwa metale ciężkie. I okazało się, że jeżeli mamy odpowiednie poziomy  jodu, selenu i odpowiedni poziom kwasów DHA, właśnie to pozwala  nam na utylizacje ich z organizmu.

SÓL – ale nie ta rafinowana, która przechodzi cały proces przetworzenia powodujący zanik minerałów i pierwiastków śladowych i do której dodaje się toksyczne związki chemiczne wybielające i przeciwzbrylające. Wybieramy sól szarą, himalajską

WARZYWA: brokuł, szpinak, groszek zielony, fasola biała, banan

CO OGRANICZA DOSTĘP JODU DO NASZEGO ORGANIZMU?

WARZYWA KAPUSTNE (zawierające goitrogeny), których spożycie powoduje zaburzenia wchłaniania jodu.

BROM, który wiążąc się z receptorami jodu w gruczołach piersiowych jest czynnikiem rakotwórczym dla tych tkanek. Wiemy, że przeciwnie jod jest właśnie pierwiastkiem o właściwościach antynowotworowych. Brom spotkamy  w tekstyliach, dywanach, samochodach, elektronice, pestycydach…

FLUOR, to pierwiastek,  który bardzo lubi wypierać jod. Spotkamy go w wodzie pitnej (czasami dodatkowo chlorowanej) czy w paście do zębów.

JOD A HASHIMOTO

WAŻNE CZĘSTO ZADAWANE PYTANIE:

Czy się suplementować  jodem czy nie?

Przy chorobie Hashimoto jest to kontrowersyjne, ponieważ suplementując jod, a mając go odpowiednią ilość w organizmie, możemy zrobić  sobie krzywdę. Tarczyca przy Hashimoto jest atakowana i zazwyczaj maleje. Jod głównie jest magazynowany w tarczycy i w piersiach.

Szukając opinii na wpływ suplementacji jodem przy chorobie Hashimoto natknęłam się na różne zdania często tak różne od siebie.

Jedna z nich  zaznacza, że są badania, które mówią, że przewlekła ekspozycja na nadmiar jodu może wywoływać zapalenie tarczycy. Częściowo dlatego, że silnie jodowana treoglobulina czyli TG jest związkiem mającym większe właściwości immunogenne.

Druga mówi, że jod stosowany w dawkach suplementacyjnych dostosowany do stanu pacjenta w preparatach nieorganicznych ma niewielkie albo żadne działanie nasilające reakcje immunologiczne.

Chorzy na Hashimoto mają tak jak pisałam najczęściej pomniejszona tarczycę, a to powoduje zmniejszoną możliwość magazynowania jodu. To też suplementacja jeśli potwierdzimy badaniem niedobór jodu okazać się może dość istotna, ale trzeba dostosować ją koniecznie do stanu w jakim znajduje się organizm.

Czy się suplementować  jodem czy nie?

W mojej ocenie jeżeli już ktoś to chce robić, to tyko i wyłącznie pod kontrolą lekarza. Podstawową czynnością powinno być badanie  poziomu jodu w organizmie. Bada się go przez dobową zbiórkę moczu. Tu podaję wytyczne do badania, które możemy przeprowadzić np. Alab-Laboratorium

Co należy przygotować w przypadku dobowej zbiórki moczu DZM:

  • Pojemnik 2-3l z podziałką (dostępny w Punkcie pobrań ALAB laboratoria, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym)
  • Standardowy pojemnik na badanie ogólne moczu
  1. Przebieg badania:
  • Dobową zbiórkę moczu przeprowadza się w ciągu 24 godzin.
  • Zbiórkę należy zbierać do przygotowanego pojemnika 2-3l.
  • Zbiórkę należy rozpocząć rano. Pierwszą poranną porcję moczu należy oddać do toalety i zanotować czas rozpoczęcia zbiórki.
  • Drugą i wszystkie kolejne porcje moczu należy zbierać do przygotowanego pojemnika.
  • Pojemnik musi być szczelnie zamykany i przechowywany w chłodnym i ciemnym miejscu.
  • Do pojemnika musi zostać oddana każda kolejna porcja moczu, włącznie z pierwszą, poranną porcją z następnego dnia.
  • Zebrany mocz dokładnie wymieszać i zmierzyć jego objętość.
  • Odlać ok. 50-100 ml moczu do pojemnika na mocz.
  • Pojemnik należy opisać: Imię, Nazwisko, nr PESEL, całkowita objętość moczu oraz oznaczenie „DZM”.
  • Próbkę dostarczyć do Punktu Pobrań w jak najkrótszym czasie.

Po zbadaniu będziemy pewne, czy brakuje nam jodu w organizmie czy nie. Ja zawsze mówię, że lepiej jod dostarczać sobie w diecie wtedy jest to bardziej bezpieczne.

JOD A HASHIMOTO

Są również sposoby domowe gdzie możemy sprawdzić nasycenie naszego organizmu jodem. Jest to dość znany sposób z płynem Lugola, który umieszczamy 2,3 krople na skórę brzucha, albo na nadgarstek i robimy kółko o promieniu 2,5 -3 cm i obserwujemy kiedy się wchłonie. Im szybciej zniknie tym mamy większe braki jodu. Wtedy też możemy odpowiedzieć sobie na nasze pytanie czy suplementować się jodem czy nie.

Pamiętać też trzeba, że oprócz prawidłowego stężenia jodu ważne jest też stężenie selenu i żelaza.  Te trzy pierwiastki mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy.

I jeszcze raz:

Pamiętaj, że zarówno niedobór jodu, jak i jego nadmiar w organizmie mogą nieść za sobą negatywne skutki zdrowotne, dlatego konieczne są badania kontrolne jego poziomu, a suplementacja wyłącznie pod okiem lekarza.

Źródło

https://www.alablaboratoria.pl/pakiet/36/pakiet_tarczycowy_plus_zawiera_7_badan_

https://www.medexpress.pl/choroby-tarczycy-jaka-role-odgrywaja-jod-zelazo-i-selen/71810

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *