MIRABELKI. LATO ZAMKNIĘTE W SŁOICZKACH.

MIRABELKI. LATO ZAMKNIĘTE W SŁOICZKACH.

Pyszne dżemy z mirabelek, już zagościły u mnie w spiżarni 🙂 Trzy małe dzikie drzewka pod lasem niedaleko mojej ziołowej łąki. Chodząc na spacery z psem wraz z moim Marcinem obserwowaliśmy i cierpliwie czekaliśmy na te przepyszne malutkie, żółte jak słoneczko owoce. Drzewka pięknie obrodziły, a my mogliśmy zamknąć w słoiczkach ten cudowny smak lata 🙂 Natura tyle ofiaruje  codziennie, tylko brać.

Mirabelki były popularne za czasów naszych prababć i babć. Wówczas drzewka rosły w ich sadach a na stołach gościły dżemy, konfitury, kompoty, ciasta, nalewki…Potem stały się zapomniane. Dzisiaj można spotkać je rosnące na dziko przy drogach i z nich niestety owoce nie nadają się do przetworów (zawierają one bowiem metale ciężkie). Czasami jednak można spotkać je w starym opuszczony sadzie, czy w przydomowych ogródkach. Nie wszyscy wiedzą, że mają one niezwykłe właściwości smakowe i lecznicze, z których aż grzech nie skorzystać.

Mirabelki, jak cała rodzina śliwek, to owoce wspierające trawienie. Zawierają  sorbitol – alkohol o działaniu przeczyszczającym. Jest więc doskonałym naturalnym lekiem na zaparcia i problemy trawienne. W ich słodkim miąższu znajdziemy spore ilości witamin  A, witaminy z grupy B (witamina B1, B2, B3, B6, B9), witamina C i E.

W tej malutkiej śliweczce znajdziemy bogactwo fosforu, magnezu, potasu, wapnia i żelaza. Dzięki zawartości organicznych kwasów (jabłkowy i cytrynowy) wydatnie zwiększa się absorpcję tych dwóch ostatnich minerałów, co pomaga w przeciwdziałaniu odwapnienia kości czy anemii. Mirabelka jest potężnym źródłem flawonoidów, a dokładnie pochodnych kwercetyny o właściwościach przeciwwirusowych i przeciwzapalnych. Mirabelki zawierają też garbniki, które wykazują działanie ściągające, antybakteryjne oraz przeciwzapalne, szczególnie w obrębie układu trawiennego.

Bogate w polifenole, wspomagają obniżanie poziomu cholesterolu we krwi, zmniejszają reakcje alergiczne organizmu.

Te wszystkie dobroczynne składniki znajdują się zarówno w świeżych, jak i suszonych mirabelkach.

MIRABELKI. LATO ZAMKNIĘTE W SŁOICZKACH.

Mam nadzieję, że  w polskich sadach i ogrodach będzie odradzać się hodowla tych pysznych i wartościowych owoców. A z ciekawostek, nie wiem czy wiecie, ale we Francji mirabelki są owocowym symbolem Lotaryngii. Nigdzie na świecie nie darzy się ich tak wielkim szacunkiem jak w Metz stolicy tego regionu. Co roku właśnie tam, w sierpniu odbywa się wielki mirabelkowy festiwal, na którym można próbować cudownych lokalnych przysmaków z mirabelek 🙂

Ja dzisiaj polecam wam pyszny dżem, który na pewno doda  nam wszystkim w zimowe dni słonecznej energii.

Składniki:

1  kg śliwek mirabelka

1 łyżka masła klarowanego

½ laska wanilii

1 łyżka soku z cytryny

0,70 kg cukru trzcinowego

Wykonanie:

Mirabelki  dokładnie myjemy, a następnie osuszamy i pozbywamy się pestek. Laskę wanilii przekrawamy na pół i wydobywamy ziarna.

W garnku z grubym dnem rozpuszczamy masło i wsypujemy śliweczki i zasypujemy cukrem trzcinowym. Podsmażamy  mirabelki, nie przykrywając, (chcemy, żeby część płynu odparowała). Dorzucamy ziarna wanilii i  sok z cytryny. Całość mieszamy od czasu do czasu. Kiedy owoce zyskają odpowiednią, „dżemową” konsystencję, gorące przekładamy do wyparzonych słoiczków, stawiamy do góry dnem do ostygnięcia.

SMACZNEGO 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *