I CO Z TYMI NASZYMI NAWYKAMI? 

 I co z tymi naszymi nawykami? 

Ile razy próbowałaś zmienić coś w swoim życiu? Ile razy Twoje postanowienia realizowały się w rzeczywistości? Ile razy byłaś na siebie zła, że Ci się nie udaje? Jak często rezygnowałaś ze swoich postanowień zmian nawyku?

Każdy z nas ma swoje nawyki zapisane głęboko w swoim umyśle. Zdaniem psychologów nawyki, to wszelkiego rodzaju zachowania i reakcje, które realizujemy bez udziału naszej świadomości, w sposób wyuczony i zwykle skojarzony z konkretnymi czynnościami bądź sytuacjami. To działanie  automatyczne w zapisanym schemacie.

Opisuje się, że do tworzenia nawyków potrzebny jest:

  • bodziec, który sprawia, że chcemy coś wykonać,
  • działanie czyli reakcja na niego,
  • nagroda, którą otrzymujemy po naszym działaniu.

Troszeczkę brzmi to jak zapis programu w komputerze, tym bardziej, że nawyki wykonujemy w swojej codzienności tak często, że czasami można by powiedzieć, że  jesteśmy wyłącznie sumą swoich nawyków, przyzwyczajeń czy odruchów.

Dlatego tak ważne jest, aby  znać swoje nawyki, bo czasami mogą one ułatwiać nam życie, ale niestety częściej mogą być przyczyną wpędzania nas w niezbyt bezpieczne dla naszego życia działania. Kiedy znamy już przez doświadczenie ,,nagrodę,, to jeżeli działamy automatycznie bez świadomości, coraz chętniej stosujemy dany nawyk, choć tak zwana  nagroda w cale nie musi nam służyć.

Takie nagrody, które pozornie dają nam ukojenie, rozluźnienie, wyciszenie jak drink wieczorem, zbyt wiele godzin spędzanych przed telewizorem, wypalony papieros czy zjedzenie kubka lodów, wcale nie służą naszemu organizmowi, a wręcz przeciwnie.

Czasami czujesz, że marnujesz czas, że przecieka Ci przez palce. Wiesz, że mógłbym  coś zrobić, poczuć się lepiej, ale mimo wszystko tak trudno jest Ci się , zmotywować do zmiany?

To jakie mamy  dzisiaj nawyki, pokazuje jak bardzo siebie wzmacniamy i budujemy na przyszłość lub  przeciwnie – niszczymy.

Proces wypracowywania dobrych nawyków u dorosłej osoby okazuje się często dość trudnym przedsięwzięciem. Dzieje się tak ponieważ, nie lubimy zmian, nie lubimy wychodzić ze swojej strefy komfortu i przede wszystkim musimy włożyć naszą pracę, a to wiąże się z pewnym wysiłkiem, zaangażowaniem i świadomą chęcią zmiany.

Ale tworzenie zdrowych nawyków, to chyba jedno z najpotężniejszych narzędzi, jakimi dysponujemy, aby pozytywnie wpłynąć na własne życie. Stajemy się twórcami naszej rzeczywistości i jest to najcudowniejszy proces w jakim możemy uczestniczyć w swoim życiu. Dzieje się to dzięki naszej  praktyce, która prowadzi do naszego mistrzostwa.

I jeśli nawet setki razy próbowaliśmy i nic z tego nie wychodziło zawsze możemy spróbować jeszcze raz z tą tylko różnicą, że nad zmianą nawyku pochylimy się świadomie z pełną akceptacją.

‚Ponieważ twoje stare nawyki są stare i są twoimi starymi towarzyszami, będą wciąż próbować cię zniewolić. Ale powinieneś być zawsze świadomy, że należy je przekroczyć. Powinieneś patrzeć, jak przychodzą i powiedzieć im: żegnajcie na zawsze”

*Osho

I co z tymi naszymi nawykami? 

Jak to zrobić, jak zmienić swoje nawyki? – podstawowe kroki

  1. Rozpoznaj swoją mapę nawyków, którą chcesz zmienić
  2. Wybierz z nich jeden ten dla Ciebie najważniejszy (na inne przyjdzie czas, lub same zmienia się w trakcie naszego procesu)
  3. Świadomie sprawdź jakie bodźce go w wyzwalają
  4. Zdefiniuj jakiej nagrody oczekiwałeś reagując na ten bodziec
  5. Poznaj swoje cechy charakteru i osobowości. Dzięki temu bardziej rozumiemy wydarzenia z naszego życia, a także to dokąd zmierzamy, a przede wszystkim – po co i jakie nagrody nas naprawdę cieszą.
  6. Zidentyfikuj wszystko, co Cię blokuje
  7. Zacznij od małych kroków
  8. Pielęgnuj w sobie optymizm, bądź dla siebie łagodny
  9. Trzymaj się podjętej decyzji
  10. Powiedz swoim najbliższym o swoich zamiarach zmienienia nawyku
  11. Wyznacz swoje granice najbliższym, aby nie ulec demotywacji
  12. Praktykuj swoją zmianę.

Tak często stajemy się niewolnikami własnych nawyków, przyzwyczajeń przez to nasze decyzje zapadają zupełnie nieświadomie. Dlatego tak ważne jest, aby w tym procesie, który podejmujemy w tworzeniu nowych nawyków  przerwać naszą rutynę, wyjść z tego zaklętego koła i poddać się nowym doświadczeniom, które pomogą nam  rozwijać się i utrzymywać dobrą kondycję – psychiczną i fizyczną.

I co z tymi naszymi nawykami? 

Może już dziś zadajesz sobie pytania:

Jak zdefiniować stare nawyki?

Jak wybrać ten najważniejszy do zmiany?

Jak rozpoznać bodźce, które go wywołują?

Co dla mnie jest nagrodą z jaka emocja się to wiąże?

Jak  zanalizować swoją osobowość, charakter?

Jakie nagrody budzą we mnie wzrost, chęć rozwoju i mój dobrostan?

Jak zastąpić zły nawyk dobrym?

Jeżeli szukasz wsparcia przy zmianie swoich nawyków napisz.

Pomogę Ci w tej podróży, pomogę Ci poznać siebie, abyś mogła polepszyć swoją jakość życia.Czasem wystarczy niewielka zmiana, odrobina uwagi poświęcona swojemu ciału i duszy, aby nabrać zupełnie nowej mocy, która zasili nas  piękną życiodajną energią wypływającą wprost z naszego serca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *